Town of Salem Investigator

Town of Salem oyununun en çok beğenilen, en zevkli ve bir o kadar basit görünmesine rağmen oynaması oldukça zor rollerden birisi sanırım Investigator. İyi bir oyuncu ve kasabalıların biraz yardımıyla oyunu kazanmayı çok rahat başarabileceği gibi bir anda oyunu kötü yöne de çekebilecek bir rol. Peki Town of Salem Investigator hakkında neleri bilmeliyiz ve nasıl bir taktik izlemeliyiz?

Bu yazıyı okumadan önce eğer Town of Salem hakkında hiçbir bilginiz yoksa Town of Salem Nedir? Nasıl Oynanır? makalemize göz atmanızı öneririz.

town of salem kart oyunu

Ayrıca eğer Town of Salem’i bilgisayar başında oynamak yerine arkadaşlarınızla yüz yüze blöf yaparak oynamak isterseniz Gulyabani kutu oyunumuza göz atabilirsiniz.

town of salem investigator

Investigator’u Nasıl Oynamalıyız?

Investigator oynarken kendinizi belli edip etmeme konusunda karar vermeniz gerekiyor. Eğer kasabada koruyucu özelliklere sahip karakterlerin olduğunu biliyorsanız ve onların sizi koruyacağına inanıyorsanız rolünüzü belli edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki rolünü belli eden mutlaka mafyanın hedefi olur.

Oyunda sürekli istatistik tutmak ve oyunda hangi rollerin olduğunu bilmek size büyük avantaj sağlayacak. Örneğin investigate yaptığınız zaman karşınızdaki kişi için Medium /Janitor/Retributionist  seçeneklerini düşünüyorsunuz. Janitor  oyundaki random mafia ile geliyor ve 7’de 1 ihtimalle oyunda olabilir. Bu da şansını %14 yapıyor.  Medium’un ise oyundaki  5 “Town Support” karakterinden biri olarak gelme şansı %20. Bunun gibi istatikleri oyunu oynadıkça veya biraz araştırdıkça öğrenebilirsiniz. Ve ayrıca oyuncuların çoğu günlüklerine bir şeyler yazmayı ihmal ediyor. Bu yüzden sürekli not almayı unutmayın ki siz öldükten sonra bile kasabalılar oyunu sizin araştırma sonuçlarınız sayesinde kazanabilsin. Bir diğer örnekle açıklamaka gerekirse. Classic Mode oynarken investigatorsanız ve investigate ettiğiniz kişi için Lookout /Forger /Amnesiac seçeği varsa o durumda araştırdığınız kişi Lookouttur. Çünkü Classic Mode’da bütün roller açık olmuyor. Bunun gibi taktikleri bilerek oyuna büyük bir avantaj ile başlayabilirsiniz.

Investigator oynarken dikkat etmeniz bir diğer gereken şey ise kimin ne olduğunu açıklarken söyledikleri. Ve mutlaka mafia olup rolünü başka bir rol olarak söyleyen mafyalar olacaktır. Özellikle Godfather kendisini sürekli Sheriff, Executioner veya Jester olarak tanıtır. Bu gibi durumlarda o gece kendi rolünü iddia eden kişiyi araştırmanız gerekir.

Oyunda diğer rollerle ortak çalışmayı ihmal etmeyin. En büyük ortağınız da oyundaki Şerif olacaktır. Gece oldu ve birini araştırmaya başladınız. Araştırdığınız kişi hakkında “your target is covered in blood” ipucunu verdi. Bu durumda 3 seçenek var karşınızda. Doctor, Disguiser ya da Serial Killer. Sheriff’in araştırması ise “your target is not suspicious” ipucunu verdiyse gece araştırdığınız kişi doktordur.

 

Hangi İpucu Ne Anlama Geliyor?

Son olarak Town of Salem  oyununda Investigator oynarken eğer yeni bir oyuncuysanız ve ipuçlarını tam olarak anlayamıyorsanız ipuçlarının size hangi rolleri gösterdiğini öğrenmek için buradaki listeyi de kullanabilirsiniz. (Bazı roller oyuna gelen güncellemeler ile değişme gösterebilir)

Escort, Transporter ya da ConsortHedefinizin özelliği diğer oyuncuları rahatsız eder.
Investigator, Consigliere ya da Mayor – Hedefinizin açıklamak için çok hassas bir rolü var. 
Sheriff, Executioner ya da WerewolfHedefinizin hamle yapmak için doğru zamanı kollar.
Vigilante, Veteran ya da MafiosoHedefinizin silahları var.
Lookout, Forger ya da Amnesiac Hedefiniz saklanmak için karanlığı kullanır.
Spy, Blackmailer ya da JailorHedefiniz sizin sakladığınız sırlarınızı bilir.
Doctor, Disguiser ya da Serial KillerHedefinizin her yerine kan bulaşmış.
Bodyguard, Godfather ya da ArsonistHedefiniz ellerini kana bulamaktan asla çekinmez.
Survivor, Vampire Hunter ya da Witch – Hedefiniz kendine çalışır.
Medium, Janitor, ya da RetributionistHedefiniz ölü bedenler ile çalışır.
Framer, Vampire ya da JesterHedefiniz göründüğü gibi olmayabilir.

Investigator oynamak daha önce de söylediğim gibi eğlenceli olsa da oyuna yeni başlamış oyuncularla oynarken zorlaşabiliyor. İlk geceler sizin yeteneğinizi kullanmanızı engelleyen roller sizi ziyaret ettiğinde oyun sizin için bir hayli zorlaşabilir. Çünkü 2. veya 3. gecenin sonunda kendinizi belli etmeniz  gerekir ve daha kimse hakkında bir şey bilmiyorsanız işiniz bayağı bir zor hal alır. Ancak her ne olursa olsun investigator oyunun en zevkli rollerinden birisi… 

Eğer bütün roller hakkında kısa bilgi edinmek ve taktikler almak istiyorsanız Town of Salem Roller ve Taktikleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca Investigator rolüne değinmeye çalıştık. Umarız faydalandığınız noktalar olmuştur. Town of Salem’i oynamak için bu linke tıklayabilirsiniz. Eğer bu oyunu bilgisayar başında değilde bir masa etrafında arkadaşlarınızla oynamak isterseniz Gulyabani kutu oyunumuza göz atabilirsiniz.