Town of Salem’de 7 Önemli Taktik

Town of Salem oyununda kasabalı rolündeyseniz amacınız oldukça basit. Sürüdeki siyah koyunları ararken, masumiyetinizi diğer kasabalara anlatmanız gerekiyor. Ayrıca bunu mafyanın dikkatini çekmeyecek bir şekilde yapmanız gerekir. Eğer mafya rolündeyseniz de sürüdeki siyah koyunluğunuzu belli etmeden kasabalıyı birbirine düşürmek veya onları teker teker geceleri avlamaktır. Sizler için hazırladığımız town of salem taktikleri, Town of Salem’de 7 Önemli Taktik yazısında, oyunu oynarken diğer oyunculardan ayrılıp oyunun gidişatını değiştirmenizi amaçlıyoruz.

Town of Salem’i bilgisayar başında oynamak yerine arkadaşlarınızla yüz yüze blöf yaparak oynamak isterseniz Gulyabani kutu oyunumuza göz atabilirsiniz.

#1 Kasabanın bir şerife ihtiyacı var!

Mafyanın en büyük tehditlerinden biri hiç kuşkusuz Şerif rolüdür. Şerif olan oyuncu, diğer oyuncuların suçluluk ve masumiyetlerini belirleyen tek kişidir. Eğer ölürse, kasaba yıkıcı bir darbe alabilir hatta ve hatta oyunu mafyanın kazanmasına bile neden olabilir. Mafya, Şerif’in kim olduğunu bildiklerini düşünüyorsa, ona saldıracaklarına emin olabilirsiniz. Peki neden bunu avantajımızı kullanmıyoruz? Şimdi analtabileceğim taktik sizin ölümünüzle sonuçlanabilirken, kesinlikle zafer şansınızı artırabilir.

Aslında, burada plan, Şerif’e farklı bir rol iseniz hak talebinde bulunmaktır. Herhangi bir şansla, Mafya yemi alır ve peşinizi sürer, böylece Şerif’i kaybetme ihtimalini ortadan kaldırır.

İlk önce, eğer gerçek Şerifi tanıyorsanız, onu planınız hakkında fısıldıyor. Neyin olup bittiğinin farkında olduğundan emin olun. Onun kim olduğunu bilmiyorsanız, siz şerif taklidi yaparken sessiz kalacağına dua edin.

Şerif olduğunuzu iddia ettiniz. İddianızı meşrulaştırmak için, sahte bir rapor sunmak iyi bir fikirdir. Eğer bir mafya üyesini biliyorsanız onun masum olmadığını açıklayın. Bu taktik ile mafya üyelerinden birini oyun dışı edebilirsiniz ama unutmayın mafyanın bir sonraki hedefi artık sizsiniz. Şerifi oyun dışı etmek isteyen mafya sizi o gece öldürmeye çalışacaktır, eğer şanslıysanız koruyucu rollerdeki oyuncular sizi o gece koruyabilir. Eğer ölürseniz de şerife 1 gece daha araştırma yapamsı için fırsat vermiş olursunuz ve siz ölseniz bile bir mafya daha temizlenebilir.

  tos taktik

#2 Günlük her şeyden önemlidir

Oyunda karakterlerin her gece yaptıklarını anlatan bir günlük vardır ve siz ölürken bu günlükler okunabilir. Peki günlükleri nasıl kullanmalıyız?

Soruşturma rolündeyseniz (Sheriff, Investigator, Lookout), ziyaret ettiğiniz kişilere ve raporunuzun ayrıntılarına (suçlu veya masum, rollerine ilişkin ipucu, bunları kim ziyaret etti) not edin.
Koruyucu bir rolüyseniz (Doktor, Bodyguard), ziyaret ettiğiniz kişilere ve saldırıya uğramış kişilere yazın.
Eğer bir Jailor iseniz, hapse attığınız kişileri ve hangi rolü üstlendiğini yazın.
Eğer bir eskortsanız, dikkatini dağıttığınız kişileri yazın.
Eğer bir Spy’sanız, Mafya tarafından söylenen alıntıları ve olası kimliklerini yazın
Eğer bir Mediumsanız, ölülerin söylediğini yazın.
Herhangi bir rol iseniz de, Mafya olduğundan şüphelendiğiniz kişinin kim olduğunuzu yazdığınızdan emin olun.

#3 Rollerini söyleyenlere dikkat edin.

Mafya’yı linç edebilmek için, rolleri ve kimin yalan söylediği ve kimin doğruyu söylediği konusunda dikkat etmeniz gerekir. Bir rolü üstlenmek kolay olsa da bu işi uzun süre devam ettirmek bir hayli zorlaşıyor. Bu amaçla, insanları yakalamak için kullanabileceğiniz birkaç numara vardır.

Birisi bir Spy olduğunu iddia ederse, başkasına fısıldayın ve sözde Spy’den söylediğiniz şeyi tekrarlamasını isteyin. Eğer yapamazlarsa, yalan söylüyorlardır.

Birisi bir Doktor olduğunu iddia ederse, onlardan gece sizi iyileştirmelerini isteyin ve Vigilante’den (varsa) sizi öldürmeye çalışmasını isteyin. Eğer ölürseniz büyük ihtimalle doctor yalan söylüyordur ve eğer doctor sizi koruyabilecekken korumadıysa Mafia ya da Serial Killer sizi öldürmüş olur.

Birisi Investigator olduğunu iddia ediyorsa, araştırmalarını isteyin. Ertesi gün, eğer rolü için ipucu veremiyorsa, onu linç altına alın. Ayrıca tüm raporlarını isteyebilirsiniz.

Bu taktikler çoğu rolde işe yarayabilir ve kimin yalan söyleyip söylemediğini anlamanız konusunda size yardımcı olabilir.

town of salem taktik

#4 Sessiz kalanlara ve oy verenlere dikkat edin.

Birisi linç edilecekse oy kullananlara dikkat edin. Hiçbir sebep göstermeden bu linçe oy verenler sizden bir şey saklıyor olabilir, çünkü psikolojileri gereği kendilerini Kasabalı olarak göstermek isteyenler hiçbir sebep göstermeden oy verebilir.

Bir oyuncunun suçlu ya da masum olduğu kısmına gelince onu suçlu olarak gösterip oy verenler büyük ihtimalle mafia karakterleri olacaktır. Çünkü bir kasabalının oyundan ayrılması mafia’nın halletmesi gereken bir kişinin daha azalması ve mafia’nın oyunu kazanmaya yaklaşması demektir.

Bir oyuncu çok mu sessiz? Hiç konuşmuyor mu? Büyük ihtimalle rolünü saklamak istiyor ya da dikkatleri üzerinden atmak istiyordur. Bu tür oyuncular genelde onlara bir şey söylediğinizde AFK numarası yapabilir.

Bir oyuncu eğer çok az delille linç edilecek birisine çok hevesli davranıyorsa kasabalının nüfusunu azaltmaya çalışan biri ya da Executioner olabilir.

5# Mafya iseniz kendinizi Kasabalı gibi göstermeniz gerekir

Mafya rollerinden biriyseniz oyunda en çok dikkat etmeniz gereken şey kimin linç edileceğidir. Eğer kasabalı birini linç etmek istiyorsa ve o kişi mafyaysa, siz bu fikri geri çevirmeye çalışmalısınız. Oyuna yeni başlamış oyuncuların fikrini değiştirebilirsiniz ancak bilen oyuncuları ikna etmek çok zor olacaktır ve hatta ikna olmazlarsa, bir sonraki linçte sizin ölmenizi isteyecektir. Hedef şaşırtma konusunda çok iyi argümanlar üretmeniz gerekir. Genelde neutral rolleri bulmaya çalışarak onları öldürtmeye çalışın. Kimseyi durduk yere lincini engellemeye veya linç edilecek bir kasabalıya karşı aşırı hevesli olmamaya özen gösterin. Dikkati gereksiz yere üzerinize almayın. Ayrıca en önemli hususlardan biri kendinize bir kasabalı rolü bularak sabahları ona uygun argümanlar üretmeye çalışın.

Mafyada en önemli nokta gündüzleri kendinizi gerçekten bir kasabalıymış gibi düşünerek, o doğrultuda hareket etmenizdir. Önce kendizini kasabalı olduğunuza inandırırsanız, diğer oyuncuları da kolayca inandırabilirsiniz.

6# Oyunda her zaman bir Spy’ın olduğunu varsayın.

Gece oldu ve mafya kimin öldürüleceği konusunda tartışıyor. Sizi dinleyen bir Spy olabileceğini her zaman hesaba katın ve Spy ölse bile oyunda Medium olabileceğini Spy’ın bildiklerini ona aktarabileceğini unutmayın. Bu yüzden isim vermemeye özen gösterin. Ayrıca Mafya olmayan bir oyuncunun adını anarak mafyaymış gibi gözükmesini sağlayabilir ve Spy’ın hedefi şaşırmasını sağlayabilirsiniz.

7# Oyun sonu arkadaşınızı feda edebileceğinizi unutmayın.

Ne kadar kullanıldığını pek bilmediğim ama benim Gulyabani kutu oyununda ya da ToS da oyun sonuna doğru çok kullandığım bir taktiktir. Eğer oyunda sizin rolünüzü bulabilecek roller kalmadıysa bir sonraki sabah asılmamak için mafya olan bir diğer arkadaşınızı o sabah astırabilirsiniz. Mafya takımının bir üyesini öldürmüş olabilirsiniz ama siz kasabalıların gözünde bir mafyanın öldürülmesinde rol oynadınız, bundan sonra sizi kim suçlayabilir? Sizi suçlayan kasabalılara mafya yaftasını hiç çekinmeden yapıştırabilirsiniz…

Bu yazımızda size Town of Salem’de izleyebileceğiniz 7 önemli taktikten bahsettik, umarız faydamız dokunmuştur. Town of Salem’i oynamak için bu linke tıklayabilirsiniz. Town of Salem’in kart oyunu için Gulyabani’yi inceleyebilirsiniz.

Oyundaki roller  hakkında bilgi almak isterseniz ise Town of Salem Roller isimli yazımıza göz atabilirsiniz.