Tabu Oyunu

Tabu oyununu duymayanınız yoktur herhalde. Yasaklı kelimeler kullanılmadan doğru kelimeyi kısıtlı süre zarfı içersinde takım arkadaşınıza anlatmak zorundasınız. Kimi zaman öyle kelimeler gelir ki bu kelimeleri anlatamadığınız gibi birde anlamını bile bilmezsiniz. Tabu oyunu ülkemizde son 10 yılda oldukça popüler bir hale gelmiş bir oyun türüdür.

Tabu Oyunu Nasıl Oynanır?

Tabu oyunu en az 4 kişi olmak üzere 10 kişiye kadar oynanabilen eğlenceli bir oyun. Oyuna başlamak için ilk önce iki gruba ayrılmanız gerek. Daha sonra oyuna ilk hangi grubun başlayacağına karar verilir. Ardından tabu oyun kartlarından 5 tanesi alınarak oyuna başlanır. Tabi karşı takımdan birinin de kelimeyi anlatacak kişinin yasaklı kelimeleri kullanıp kullanmadığını takip etmesi gerek. Kelimeyi anlatacak kişi kartı eline aldığında karşı rakipten birinin de oyun süresini tutar. Anlatıcı yasaklı kelimeleri kullanmadan takım arkadaşlarına hedef kelimeyi anlatmaya çalışır ve takım arkadaşları da bu kelimeyi bulmak için tahminlerini sesli olarak ifade eder. 

Tabu oyununda kelimeyi anlatan kişi eğer yasaklı kelimelerden birisini kullanırsa o kelime pas geçilmiş olarak kabul edilir. Tabu oyununda anlatıcının takımında ki arkadaşları kelimeleri tahmin ederse her tabu kartı için 1 puan kazanmış olur. Puan toplamlarına göre de tabu oyununun kazan takımı belli olmuş olur.

Tabu oyununun nasıl oynandığını öğrendiğimize göre birazda oyunun kurallarından bahsedelim.

Uluslararası ödüllü diğer oyunlarımızı incelemek isterseniz şu linke tıklayabilirsiniz: NeoTroy Games Oyunları

Tabu Oyunun Kuralları

·         Kelimeyi anlatacak kişinin bir nesneyi göstermesi, elleri ile şekil çizmesi yasaktır.

·         Karşı takım kelimeyi anlatacak kişiye olur olmadık durumlarda müdahale etmemesi gerekir.

·         Kelimeyi anlatacak olan kişinin takım arkadaşlarından birisi yasaklı kelimelerden birini kullanır ise o kelimenin yasağı kalkmış olur ve anlatıcı da o kelimeyi kullanabilir.

·         Eğer oyun kartonunda zar çift hata, çift süre, ek kelime şeklinde haklar elde eder ise bu kurallara uygun davranılır. Çift hata aynı kelimede kullanılabilir.

·         Kelimeyi anlatacak olan kişi isterse 5 tabu oyun kartını aynı anda alabilir ya da sırayla çekebilir.

·         Kelimeyi anlatan takım arkadaşları ile olan özel muhabbetlerinden yola çıkarak kelimeyi buldurmaya çalışması yasak değildir.

·         Kelimenin başka bir dilde ki karşılığını söyleyerek buldurmaya çalışması yasaktır.

·         Hedef kelimenin içinde geçen kelimelerden birisini ya da tamamını kullanmak yasaktır.

·         Kelimeyi iki parçaya ayırıp anlatıp birleştirmek anlatıcının isteğine bırakılmıştır.

Bu makalemizde Tabu oyunundan kısaca bahsetmiş ve bilgilendirme yapmış olduk. Umarım sizin içinde faydalı ve avantajlı bir makale olmuştur.