Jenga Nedir? Nasıl Oynanır?


Bugün sizlere oynanması çok zevkli olan bir oyunun tanıtımını yapacağım. Şayet jenga oyunu hakkında her şeyi bilmek istiyorsanız bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.  Jenga oyununu seçkin kitapçılarda, oyuncakçılarda ve sizin için tasarladığımız sitemizde bulabilirsiniz.

Jenga Nedir?

Jenga bir tür denge ve konsantrasyon oyunudur ve amaç doğru bloğu almaktır. Jenga oyunu eşit parçalara bölünmüş tahta blokların üst üste dizilimi ile oluşturulan kuledir. Tahta blokları teker teker çekip üste dizerek kule yükseltilmektedir.   Jenga oyununda oyuncular blokları ilk önce rastgele alsalar da oyun ilerledikçe hangi bloğun oynatılması gerektiği üzerine düşünmeleri gerekiyor. Çünkü jenga oyununda ki amaç rastgele bir bloğu almak değil, doğru bloğu almaktır. Jenga’da sadece konsantrasyon değil zeka ve akıl yürütme gerekmektedir.

 

Uluslararası ödüllü diğer oyunlarımıza göz atmak isterseniz
şu linke tıklayabilirsiniz:
NeoTroy Games Kutu Oyunları

Jenga Nasıl Oynanır ve Oyunun Kuralları Nelerdir?

Jenga oyunun ve oyunlara ne kazandırdığını öğrendiğimize göre gelelim en önemli kısmına. En önemli kısmı jenga oyununun nasıl oynandığıdır. 54 tahta bloktan oluşmaktadır. Oyunu oynamak için düz ve sert bir zemine ihtiyacımız vardır. Daha sonra kuleyi dizmeye başlamalısınız. Her sıra 3 tahta bloktan oluşmaktadır. Ancak ilk 3 tahta blok enlemesine ise sonra ki 3 tahta blokta boylamasına bir şekilde dizilmelidir. Jenga oyunu kulesinden herkes sırayla bir tahta blok çeker ve kulenin en üstüne dizmeye başlar. Jenga’da en önemli kurallardan biri ise oyuncular dokundukları bloğu çekmelidir. Ayrıca bloğu çekerken oyuncular tek ellerini kullanmak zorundadırlar. Kuleyi deviren oyuncu yenilmiş olarak sayılır ve jenga oyun kulesini yenilen oyuncu dizer.

Jenga Jenga Oyunculara Ne Kazandırır?

·         Oynayanın konsantre olmasını sağlar.

·         El ve kas becerisini geliştirir.

·         Yenmeyi ve yenilmeyi eğlenceli bir şekilde öğretir.

·         Dikkat kazandırır.

Oyunda kazanmak olduğu gibi kaybetmenin de olduğunu ve bunun da bir oyun olduğunu unutmayın. Şimdiden herkese iyi oyunlar dilerim..